Tyle się mówi o przemocy i agresji, ale czy na pewno wiesz jakie są jej formy, kiedy się ją stosuje i po co? Dlaczego mimo że wiemy że przemoc nie prowadzi do niczego dobrego tylko krzywdzi innych to nadal jest ona wszechobecna?

Przemoc fizyczna między innymi to: bicie, kopanie gryzienie, klapsy, szarpanie, uderzenie w twarz lub inną część ciała. Naruszenie cielesności drugiej osoby.(kary cielesne wobec dzieci też są formą przemocy i podlegają pod prawo karne) Mimo to zdarza się jeszcze że uważa się, iż klaps dany dziecka  jest formą wychowania bo było “niegrzeczne.” Otóż Nie, nie jest to formą wychowania jest to formą zadawania bólu swojemu dziecku i nie ma żadnych konstruktywnych następstw, a jedynie negatywne. Dziecko przestaje kochać i szanować siebie. Zaczyna się bać swoich rodziców, ma lęki i fobie. Ucieka z domu, ma problemy z nauką. Jest zbuntowane może popaść w uzależnienie. Ma niską samoocenę jest nieszczęśliwe i czuje się niekochane. To tylko kilka następstw z którymi w późniejszym wieku mierzy się młody człowiek.

Przemoc seksualna również jest formą przemocy cielesnej z podeptaniem godności człowieka między innymi jest to: gwałt, molestowanie, komentowanie wyglądu drugiej osoby w kontekście seksualnym. Sprośne żarty, prowokowanie dwuznacznych sytuacji w których druga osoba czuje się skrępowana, zawstydzona, zagubiona. Osoba, która doświadczyła takiego rodzaju nadużycia często ma poczucie winny, że to ona sprowokowała taką sytuację. (nic bardziej mylnego, za przemoc zawsze odpowiada sprawca) Ma bardzo obniżone poczucie własnej wartości, ma problem z asertywnością. Czuje lęk przed bliskości, niesie ze sobą ogromną ilość wstydu, która zatruwa ją od środa. Może popaść w depresje, popełnić samobójstwo lub kompletnie wyprzeć ze świadomości to zdarzenie, tyle że  i tak tłumione emocje będą dawały o sobie znać.

Przemoc psychiczna/ emocjonalna między innymi to: upokarzanie słowne, obelgi, wyzwiska, krytykowanie, umniejszanie wartości drugiej osoby. Jesteś nic nie wart, jesteś beznadziejny, do niczego się nie nadajesz, jesteś problemem. Manipulacja: jak tego nie zrobisz to odejdę. Przestanę cię kochać, jak zrobisz inaczej niż ja chcę. Nie będę się do ciebie odzywać, jeśli się ze mną nie zgadzasz. Wpędzanie w poczucie winy np. To Twoja wina gdyby nie Ty to byłabym szczęśliwa. Zawstydzanie np. jak Ty wyglądasz? Jesteś gorsza od innych. Szantaż emocjonalny np. celowe nie zwracanie uwagi na drugą osobę, karanie ją milczeniem, wycofaniem się z relacji, ignorowanie. Krzyk i tzw, foch też jest formą przemocy.  Przemoc psychiczna jest rodzajem przemocy, który świadomie lub nie stosuje większość osób. Warto to sobie uświadomić i podjąć pracę na zmianą tych nawyków. Dla mnie osobiście jest jedna z najbardziej niszczących przemocy, ponieważ słowa mają wielką moc i często ciosy nimi zadane bolą bardziej niż nie jedno kopnięcie.

Przemoc ekonomiczna: również jest formą przemocy która ma miejsce w wielu domach. Ma ona na celu ubezwłasnowolnić  drugą osobę. Wszystko zależy od tego kto ma pieniądze. Taka osoba może kontrolować wydatki innych domowników. Tłumaczyć się z tego co kupiłeś i dlaczego sama przy tym nie mówi o tym na co wydaje pieniądze i ile ich ma. Wydziela określoną sumę pieniędzy (osobie dorosłej w pełni zdrowej psychicznie i fizycznie) Pozbawienie możliwości pracy i zawodowego rozwoju. W drastycznych przypadkach ofiara zostaje pozbawiona środków do życia i staje się w 100% niezależna od swojego oprawcy. Osoba, która doświadcza takiej formy przemocy czuje się bezradna, bezsilna, boj się że sobie sama nie poradzi, brakuje jej mocy sprawczej i wiary że jest wystarczająco dobra i mądra żeby się uniezależnić.

Jest jeszcze jedna forma przemocy. Jest to przemoc wobec siebie. Taka osoba sama podświadomie chce zdawać sobie cierpienie, narażać swoje ciało na wypadek, dokonuje samookaleczenia, prowokuje sytuacje w których może doznać przemocy fizycznej, seksualnej, psychicznej. Będzie szukała partnerów, którzy nie będą jej szanować. Być może będzie miała pracę, której nie lubi. Będzie mobingowana. Będzie dla siebie bardzo krytyczna, nie pozwoli osobie na żaden błąd. Za najmniejszą pomyłkę jest w stanie się zwyzywać np. “Ty idiotko!” Myśli o sobie w kontekście złej osoby, której należy się kara.  Wszystkie te objawy autoagresji są na tle podświadomym, taka osoba może sobie nie do końca zdawać sprawę czego doświadcza.

Bez względu na to jaką formę agresji stosujesz wynika ona z tego że w dzieciństwie zostałeś skrzywdzony przez swoich opiekunów, rówieśników, system. Wszelkiego rodzaju przemoc ma za zadanie zakamuflować niskie poczucie własnej wartości, lęk przed komunikowaniem sowich prawdziwych potrzeb, lęk przed innymi ludźmi, lękiem przed samotnością, barkiem zaufania do siebie i do świata, poczucie winny i bezradności wobec sytuacji, których doświadczał. W takich momentach należy rozpocząć własną terapię i znaleźć przyczynę tej sytuacji.  Co takiego się stało, jaka Twoja granica została przekroczona że teraz jest w Tobie tyle bólu i cierpienia, którą chowasz pod maską autoagresji i przemocy wobec innych? Jest to jedyna droga to wyjścia z błędnego koła i przerwania schematów z dzieciństwa.

Kochani ja nie bronie katów i nie tłumaczę oprawców. Ja po prostu wiem że nie ma ludzi złych z natury, są tylko ludzie skrzywdzeni. A ja pomagam Wam to skrzywdzenie odnaleźć i ukochać na tyle na ile to możliwe żeby moje i wasze życie oraz naszych dzieci i wnuków było pełne miłości i radości. Bo każda zmiana zaczyna się od nas:)

Sprawca przemocy, jak i osoba poszkodowana powinna rozpocząć własny proces terapeutyczny.

Jak bronić się przed agresją i przemocą.  

Zadzwoń do osoby zaufanej, poproś o pomoc. Zadzwoń na policję, zgłoś problem. Załóż niebieską kartę swojemu oprawcy. Jeśli możesz przeprowadzać się do bezpiecznego dla siebie i Twojej rodziny miejsca. Nie udawaj że nie ma problemu nie jesteś sam, sama. Ludzi, którzy doświadczają przemocy niestety nadal jest sporo. (ale wierzę że idziemy w dobrym kierunku). Poszukaj organizacji, fundacji wspierającej akcje przeciw przemocy. Zgłoś się po pomoc do MOPSU, do psychologa. Rozpocznij własną terapię.

Wspieram, Kinga

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

I accept the Privacy Policy

%d bloggers like this: